Regizorul Radu Jude a fost distins cu Ursul de Aur, marele premiu al Berlinalei, pentru filmul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc.

Ursul de Aur - Festivalul de Film de la Berlin
Ursul de Aur – Festivalul de Film de la Berlin

Satira contemporană ireverențioasă a regizorului român Radu Jude Babardeală cu bucluc sau porno balamuc a câștigat Ursul de Aur la Festivalului de Film de la Berlin, pentru cel mai bun film.

Juriul a declarat că filmul are acea „calitate rară și esențială a unei opere de artă durabile. Transpune pe ecran conținutul și esența, rațiunea și trupul, valorile și punctele sensibile ale vremurilor noastre. Din acest moment al existenței umane.”

Ungurul Dénes Nagy a câștigat Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor, pentru drama Lumină naturală (Natural Light), plasată pe fundalul celui de-al Doilea Război Mondial.

Marele premiu al juriului Ursul de Argint a fost câștigat de Wheel of Fortune and Fantasy al lui Ryusuke Hamaguchi, în timp ce premiul juriului Ursul de Argint a revenit Domnul Bachmann și clasa sa (Herr Bachmann und seine Klasse) a lui Maria Speth.

Ursul de argint pentru rol principal i-a revenit lui Maren Eggert din Sunt omul tău (Ich bin dein Mensch), filmul Mariei Schrader, iar Ursul de argint pentru rol secundar a fost câștigat de Lilla Kizlinger pentru interpretarea din Forest – I See You Everywhere de Bence Fliegauf.

Hong Sangsoo din Coreea de Sud a câștigat Ursul de Argint pentru scenariu pentru filmul Introducere (Introduction).

Ursul de argint pentru contribuția artistică remarcabilă i-a revenit lui Yibrán Asuad pentru montajul peliculei Un film polițist (Una película de policías), în regia lui Alonso Ruizpalacios.

Juriul internațional a fost format din foști câștigători ai Ursului de Aur: Mohammad Rasoulof din Iran, Nadav Lapid din Israel, Adina Pintilie din România, Ildikó Enyedi din Ungaria, Gianfranco Rosi din Italia și Jasmila Žbanić din Bosnia și Herțegovina. (Variety)

Lista câștigătorilor:

COMPETIȚIE:

Golden Bear
Bad Luck Banging Or Loony Porn, dir: Radu Jude

Silver Bear Grand Jury Prize
Wheel Of Fortune And Fantasy, dir: Ryusuke Hamaguchi

Silver Bear Jury Prize
Maria Speth, Mr Bachmann And His Class

Silver Bear For Best Director
Dénes Nagy, Natural Light

Silver Bear Best Leading Performance
Maren Eggert, I’m Your Man

Silver Bear Best Supporting Performance
Lilla Kizlinger, Forest – I See You Everywhere

Silver Bear Best Screenplay
Hong Sangsoo, Introduction

Silver Bear Outstanding Artistic Contribution
Yibrán Asuad pentru monrajul filmului A Cop Movie

ENCOUNTERS:

Best Film
We, dir: Alice Diop

Special Jury Award
Taste, dir: Lê Bảo

Best Director – Tie
Ramon Zürcher, Silvan Zürcher for The Girl And The Spider
Denis Côté for Social Hygiene

Mențiune specială
Rock Bottom Riser, dir: by Fern Silva