Președintele juriului, Spike Lee, a prezidat un grup majoritar feminin, din care au făcut parte: actrița/regizoarea franco-senegaleză Mati Diop, actrița/regizoarea americană Maggie Gyllenhaal, regizoarea austriacă Jessica Hausner, actrița franceză Mélanie Laurent, regizorul brazilian Kleber Mendonça Filho, actorul francez Tahar Rahim, actorul sud-coreean Song Kang-ho și cântăreața franceză Mylene Farmer. Ei au decis câștigătorii ediției a 74-a a Festivalului de la Cannes.

Maggie Gyllenhaal, Jessica Hausner, Mati Diop, Spike Lee, Melanie Laurent,Tahar Rahim, Mylene Farmer și Kleber Mendonca Filho la cea de-a 74 ediție a Festivalului de Film de la Cannes (AP Foto/Brynn Anderson)
Maggie Gyllenhaal, Jessica Hausner, Mati Diop, Spike Lee, Melanie Laurent,Tahar Rahim, Mylene Farmer și Kleber Mendonca Filho la cea de-a 74 ediție a Festivalului de Film de la Cannes (AP Foto/Brynn Anderson)

Președintele juriului, Spike Lee, a dezvăluit din greșeală, mai devreme decât era cazul, câștigătorul Palme d’Or din acest an – filmul Titane, al regizoarei Julia Ducournau – după o confuzie la începutul ceremoniei de decernare a premiilor din această seară. Evident, toată suflarea a făcut comparații cu finalul ceremoniei Oscar din 2017, când Warren Beatty și Faye Dunaway au anunțat în mod eronat La La Land ca fiind câștigătorul pentru Cel mai bun film, în loc de Moonlight.

Deși dezvăluirea prematură a fost o întâmplare nefericită, aceasta nu diminuează cu nimic faptul că laureata din acest an a făcut istorie – Ducournau devenind doar a doua regizoare care a câștigat Palme d’Or și prima de când Jane Campion a primit cel mai important premiu al Festivalului pentru Pianul (The Piano), acum 28 de ani.

ÎN COMPETIȚIE:

Palme d’Or: Titane, Julia Ducournau

Grand Prix: Ex aequo:

Asghar Farhadi, A Hero

Juho Kuosmanen, Compartment No. 6

Regizor:   Leos Carax, Annette

Actor:  Caleb Landry Jones, Nitram

Actriță:  Renate Reinsve, The Worst Person In The World

Premiul juriului: Ex aequo: Nadav Lapid Ahed’s Knee și Apichatpong Weerasethakul’s Memoria

Scenariu: Ryûsuke Hamaguchi, Drive My Car

ALTE PREMII:

Camera d’Or: Murina, Antoneta Alamat Kusijanović

Short Films Palme d’Or: All the Crows in the World, Tang Yi

Short Films Special Mention: August Sky, Jasmin Tenucci

Queer Palm: The Divide

UN CERTAIN REGARD

Marele premiuUnclenching The Fists, Kira Kovalenko

Premiul juriuluiGreat Freedom, Sebastian Meise

Cel mai bun ansambluBonne Mere, Hafsia Herzi

Premiul pentru originalitateLamb, Valdimar Johannsson

Premiul pentru curajLa Civil, Teodora Ana Mihai – o coproducție Belgia-România-Mexic; unul din producători este Cristian Mungiu

Mențiune specialăFor The Stolen, Tatiana Huezo

SECȚIUNEA REGIZORI

Europa Cinemas Label: A Chiara, Jonas Carpignano

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: Magnetic Beats, Vincent Maël Cardona

SECȚIUNEA CRITICS’ WEEK

Președintele juriului – condus de fostul laureat cu Palme d’Or, Cristian Mungiu – a decis următorii câștigători pentru ediția aniversară cu numărul 60:

Marele Premiu Nespresso:
Feathers, regizor: Omar El Zohairi

Premiul Fundației Louis Roederer pentru un star în ascensiune:
Sandra Melissa Torres din Amparo

Premiul Leitz Cine Discovery pentru Scurtmetraj:
Duo Li (Lili Alone), regizor: Zou Jing

Premiile Partenerilor:

Premiul Gan Foundation pentru distribuție:
Condor (Rien A Foutre)

Premiul SACD:
Elie Grappe și Raphaëlle Desplechin for Olga

Premiul Canal+  pentru Scurtmetraj:
Brutalia, Days of Labour, regizor: Manolis Mavris

CINÉFONDATION

First PrizeThe Salamander Child, Theo Degen

Second Prize: Salamander, Yoon Daewoon

Third Prize: Ex aequo: 

Prin Oras Circula Scurte Povesti De Dragoste (Love Stories on the Move), Carina-Gabriela Dasoveanu de la UNATC „I.L. Caragiale”

Cantareira, Rodrigo Ribeyro

Peter Debruge, Variety, 17 iulie