Cea de-a 31-a ediție anuală a Premiilor Gotham este o escală importantă în maratonul sezonului de premiere, în special pentru filmele indie, cu buget redus, care au nevoie de un mic impuls în cursa pentru Oscar. Cu toate acestea, nu toți concurenții probabili pentru nominalizările la Oscar s-au regăsit pe listă pentru un premiu Gotham, inclusiv The Power of the Dog, Tick, Tick… Boom! și Așa se întoarce roata (The Harder They Fall), deoarece au depășit limita bugetului de 35 de milioane de dolari pentru nominalizați.

The Lost Daughter (Netflix) a fost regina serii, obținând cele mai multe statuete:  cel mai bun film, regizor-revelație pentru Maggie Gyllenhaal, interpretare principală remarcabilă pentru Olivia Colman și cel mai bun scenariu. De asemenea, platforma de streaming s-a bucurat de o victorie la categoria cel mai bun serial – formă lungă (peste 40 de minute), Squid Game câștigând premiul cel mare. Filmul CODA (Apple) a obținut victorii la categoriile cea mai bună interpretare în rol secundar și interpretare-revelație pentru tânăra actriță Emilia Jones.

Maggie Gyllenhaal la Gotham Awards 2021 (Foto: Evan Agostini/Invision/AP)
Maggie Gyllenhaal la Gotham Awards 2021 (Foto: Evan Agostini/Invision/AP)

După cum s-a anunțat anterior, Jane Campion a fost onorată cu o statuetă-omagiu pentru regie, în timp ce directorul Magnolia Pictures, Eamonn Bowles, a fost onorat cu un premiu-omagiu pentru industria showbiz. Distribuția filmului Așa se întoarce roata a primit premiul-omagiu pentru întreg ansamblul, iar în acest an, statuetele-omagiu pentru interpretare au fost acordate lui Kristen Stewart și Peter Dinklage.

Iată lista câștigătorilor:

BEST FEATURE

“The Green Knight” (A24)
The Lost Daughter” (Netflix) – WINNER
“Passing” (Netflix)
“Pig” (NEON)
“Test Pattern” (Kino Lorber)

BINGHAM RAY BREAKTHROUGH DIRECTOR AWARD

Maggie Gyllenhaal for “The Lost Daughter” (Netflix) – WINNER
Edson Oda for “Nine Days” (Sony Pictures Classics)
Rebecca Hall for “Passing” (Netflix)
Emma Seligman for “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Shatara Michelle Ford for “Test Pattern” (Kino Lorber)

BEST SCREENPLAY

“The Card Counter,” Paul Schrader (Focus Features)
“El Planeta,” Amalia Ulman (Utopia Distribution)
“The Green Knight,” David Lowery (A24)
“The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal (Netflix) – WINNER
“Passing,” Rebecca Hall (Netflix)
“Red Rocket,” Sean Baker & Chris Bergoch (A24)

OUTSTANDING LEAD PERFORMANCE

Olivia Colman in “The Lost Daughter” (Netflix) – WINNER (TIE)
Frankie Faison in “The Killing of Kenneth Chamberlain” (Gravitas Ventures) – WINNER (TIE)
Michael Greyeyes in “Wild Indian” (Vertical Entertainment)
Brittany S. Hall in “Test Pattern” (Kino Lorber)
Oscar Isaac in “The Card Counter” (Focus Features)
Taylour Paige in “Zola” (A24)
Joaquin Phoenix in “C’mon C’mon” (A24)
Simon Rex in “Red Rocket” (A24)
Lili Taylor in “Paper Spiders” (Entertainment Squad)
Tessa Thompson in “Passing” (Netflix)

OUTSTANDING SUPPORTING PERFORMANCE

Reed Birney in “Mass” (Bleecker Street)
Jessie Buckley in “The Lost Daughter” (Netflix)
Colman Domingo in “Zola” (A24)
Gaby Hoffmann in “C’mon C’mon” (A24)
Troy Kotsur in “CODA” (Apple) – WINNER
Marlee Matlin in “CODA” (Apple)
Ruth Negga in “Passing” (Netflix)

BREAKTHROUGH PERFORMER

Emilia Jones in “CODA” (Apple)  – WINNER
Natalie Morales in “Language Lessons” (Shout! Studios)
Rachel Sennott in “Shiva Baby” (Utopia Distribution)
Suzanna Son in “Red Rocket” (A24)
Amalia Ulman in “El Planeta” (Utopia Distribution)

OUTSTANDING PERFORMANCE IN A NEW SERIES

Jennifer Coolidge in “The White Lotus” (HBO Max/HBO)
Michael Greyeyes in “Rutherford Falls” (Peacock)
Ethan Hawke in “The Good Lord Bird” (Showtime) – WINNER (TIE)
Devery Jacobs in “Reservation Dogs” (FX)
Lee Jung-jae in “Squid Game” (Netflix)
Thuso Mbedu in “The Underground Railroad” (Amazon Studios) – WINNER (TIE)
Jean Smart in “Hacks” (HBO Max/HBO)
Omar Sy in “Lupin” (Netflix)
Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Anjana Vasan in “We Are Lady Parts” (Peacock)

BREAKTHROUGH SERIES — LONG FORM

“The Good Lord Bird” (Showtime)
“It’s A Sin” (HBO Max)
“Small Axe” (Amazon Studios)
“Squid Game” (Netflix) – WINNER
“The Underground Railroad” (Amazon Studios)
“The White Lotus” (HBO Max/HBO)

BREAKTHROUGH SERIES — SHORT FORM

“Blindspotting” (STARZ)
“Hacks” (HBO Max/HBO)
“Reservation Dogs” (FX) – WINNER
“Run the World” (STARZ)
“We Are Lady Parts” (Peacock)

BEST INTERNATIONAL FEATURE

“Azor” (MUBI)
“Drive My Car” (Sideshow and Janus Films) – WINNER
“The Souvenir Part II” (A24)
“Titane” (NEON)
“What Do We See When We Look at the Sky?” (MUBI)
“The Worst Person in the World” (NEON)

BEST DOCUMENTARY FEATURE

“Ascension” (MTV Documentary Films)
“Faya Dayi” (Janus Films)
“Flee” (NEON) – WINNER
“President” (Greenwich Entertainment)
“Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures, Onyx Collective, Hulu)

JURY AWARD FOR ENSEMBLE PERFORMANCE

“The Harder They Fall” – WINNER

Katie Song, Variety, 29 noiembrie